1398/11/29 11:28


133529
تاریخ انتشار: 1398/03/05 17:26
نماینده مردم شریف شهرستان های مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در پیامی یکصد و یازدهمین سالگرد اکتشاف نفت در شهرستان مسجدسلیمان را گرامی داشت.

نماینده مردم شریف شهرستان های مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتکل در مجلس شورای اسلامی در پیامی یکصد و یازدهمین سالگرد اکتشاف نفت در شهرستان مسجدسلیمان را گرامی داشت.

متن پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یکصد و ۱۱ سال از اکتشاف نفت توسط گروه جورج رینولدز در عمق ۳۶۰ متری زمین در شهرستان مسجدسلیمان میگذرد و این اتفاق بزرگ،عصر جدیدی را برای مسجدسلیمان و ایران بوجود آورد.

در مورد نقش این ماده سیاه در توسعه کشورهای نفتخیز در طی این سالها مباحث مختلفی مطرح شده است و عده ای وجود این منابع را نعمت و عده دیگری آن را نقمت خواندند.

واقعیت امر این است که درآمدهای حاصل از استخراج منابع طبیعی به مثابه یک شمشیر دو لبه برای توسعه و اقتصاد میباشد که در صورت عدم استفاده درست شاهد عقبگرد کشورهای دارنده این منابع در بخش های مختلف خواهیم بود.

از کشورهای تولید کننده عمده نفت در جهان تنها چند کشور محدود با مدیریت صحیح از نفت بعنوان یک نعمت الهی زمینه را برای رشد اقتصادی خود فراهم کردند و کشورهای دیگر مانند ایران بدلیل سیاست های اقتصادی نادرست فرصت استفاده از این نعمت بزرگ را از دست دادند.

متاسفانه بدلیل عدم مدیریت مناسب این منابع،شهرهای نفتی کشور از جمله مسجدسلیمان نیز طی این سالها نه تنها شاهد پیشرفت در وضعیت خود نبودند بلکه با گذر زمان از داشته های قبلی خود نیز محروم شدند و امروز با زیرساخت های عموما فرسوده در همه بخش ها وضعیت نامناسبی را تجربه میکنند.

مردم در مسجدسلیمان و سایر شهرهای نفتی حق دارند امروز این پرسش را مطرح کنند که سهم آنها از درآمدهای نفتی در طی این سالها چه بوده است و چرا تنها عوارض اکتشاف نفت مانند نفس کشیدن در فضای مسموم به آن ها رسیده است؟

تخصیص صحیح سه درصد درآمد نفتی به شهرهای نفتی و نگاه ویژه دولت و وزارت نفت به مسجدسلیمان بعنوان نماد شهرهای نفتی ایران و خاورمیانه و اولین شهر نفتی این جغرافیا در جهت رفع معضلات و مشکلات این شهرستان بویژه در بحث اشتغال انتظار بحقی است که امروز شهروندان از دولت منتخب خود دارند.