1396/09/01 16:18


92812
تاریخ انتشار: 1396/01/22 18:47
یادداشت/ سید علیرضا شریفی
اظهار عجز روز گذشته روحانی از حل مشکلات اقتصادی نشان داد که رقیب روحانی در انتخابات آینده کارنامه پر از خالی اوست.

 بسیاری از ترتیب دهندگان مصاحبه‌های مطبوعاتی تصور می‌کنند که این نوع مصاحبه شکل جلسه دیکته دارد که عده‌ای مطیع اوامر بنشینند، آنان بگویند و آن عده با سرعت یادداشت بردارند. معمولاً این نشست‌ها تنها با این هدف برقرار می‌شوند که مسئولی قرار باشد حرف‌های خود را به مردم برساند(انتشار دهد). وظیفه خبرنگار مقابله با این نگاه و این نوع طرز فکر است.

 

آخرین نشست خبری روحانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم روز دوشنبه برگزار شد اما خبرنگار روزنامه همشهری با پرسشی غافل گیر کننده در این نشست حاضر شد و از رئیس جمهور خواست درباره وعده 100 روزه برای حل مشکلات توضیح دهد.

 

"روحانی در پاسخ به این پرسش گفت: «من حافظه‌ام کم نیست،من می‌دانم چه گفتم،من گفتم در پایان 100 روز اعلام می‌کنمچه‌کار کردم. مگر مشکلات در 100 روز حل می‌شود؟ کسی این را می‌گوید که عقل نداشته باشد. مشکلات اقتصادی 100 سال دیگر هم حل نمی‌شود. یک دروغ بزرگی در برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها پخش می‌شود که دروغ است. من کی گفتم مشکلات را صدروزه حل می‌کنم؟ من گفتم اگر در انتخابات موفق شوم، کارهایی که در صد روز حل کردم، اعلام می‌کنم. کسی که می‌گفت مشکلات را یک‌شبه حل می‌کنم، یکی دیگر بود، نه من».

 

این پاسخ روحانی کافی بود که همه سایت‌های خبری به سراغ حرف‌های روحانی در سال 92 بروند و حتی سایت شخصی او را بررسی کنند و این متن صحبت‌های او را دوباره به همراه کلیپ اظهاراتش منتشر کنند. روحانی در برنامه با دوربین در 7 خرداد 92 گفته بود: در برنامه من علاوه بر وجود برنامه، برای مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سیاست خارجی برنامه یک ماهه و 100 روزه نیز وجود دارد. ما می‌توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی به وجود آوریم و با ایجاد یک دوره تنفس مشکلات را حل کنیم.

 

اما این آشفتگی رئیس جمهور ناشی از چه چیزی است که به یک باره همه وعده‌های خود را تکذیب کرد؟ نگاهی به صحبت‌های حامیان دولت نشان می‌دهد که اهالی تدبیر و امید به دلیل نداشتن کارنامه موفق در 4 سال گذشته به دنبال ساختن یک رقیب خطرناک از کاندیداهای انتخابات هستند تا بتوانند با دوقطبی کردن فضا آراء خاکستری را به خود جذب کنند.

 

اما این برنامه دولت راه به جایی نمی‌برد چرا که رقیب حسن روحانی در انتخابات آتی، کاندیداهای جمنا و یا دیگر کاندیداها نیستند و این کارنامه خالی از دستاورد اوست که رأی روحانی را در سال 96 متزلزل کرده است؛ اما برآشفتی حسن روحانی پس از سوال روز گذشته خبرنگار شهری عاملی شد تا او با صدای رسا بگوید: مشکلات اقتصادی تا صد سال دیگر هم حل نمی‌شود.

 

حالا سوال مهم این است، کسی که معتقد است مشکلات اقتصادی کشور تا 100 سال دیگر هم حل نمی‌شود چرا باید دوباره به میدان انتخابات بیاید و وعده اقتصادی بدهد و آیا اینکه این اظهارات، اظهار عجز پیش دشمنان نیست؟ مردم می‌دانند که کلید حل مشکلات کشور در تکیه به جوانان ایرانی است و اظهار عجز روز گذشته روحانی از حل مشکلات اقتصادی نشان داد که رقیب روحانی در انتخابات آینده کارنامه پر از خالی اوست.

انتهای پیام/